The Bronxville baseball team on stage at the Spring Sports Awards evening.
By J Murrer and S.Q. DeJoy
July 12, 2023: It was a remarkable spring for the Bronxville varsity sports teams. Six teams won their respective League Championships including girls’ lacrosse, boys’ and girls’ track and field, boys’ golf, baseball, and boys’ tennis. In addition, four Bronxville teams, girls’ lacrosse, boys’ and girls’ track and field, and boys’ tennis, won Sectional titles. The girls’ lacrosse team made it to the State Final Four and finished as the 2023 runner-up after losing to Skaneateles in the Championship game. The boys’ tennis team won the Division 2 New York State Team Tennis Championship with a thrilling 3-2 win over Friends Academy in the finals.
At the sports awards evening on June 5th, Bronxville athletes received 52 All-League awards, 26 All-Section awards, and 16 track and field athletes received All-State recognition. Lacrosse player Catherine Berkery was named All-American.
Individual award winners are listed below.
Girls' Lacrosse (15-8)– League, Section, and New York State Runner-up
Head Coach: Gianna Maffei, lohud Coach of the Year
Captains: Catherine Berkery, Anna Becker, Whitney Rowan, Olivia Shinsato
All-American: Catherine Berkery
All-Section: Catherine Berkery, Anna Becker
All-Section, Honorable Mention: Olivia Shinsato, Amy Villanueva
All-League: Catherine Berkery, Anna Becker, Linnea Hentschel, Amy Villanueva, Olivia Shinsato, Quinn Sheehan
Bronco Award: Whitney Rowan
Hustle Award: Amy Villanueva
Impact Player: Olivia Shinsato
Leadership Award: Catherine Berkery
Playmaker Award: Anna Becker
Rookie of the Year: Quinn Sheehan
Seniors: Whitney Rowan, Catherine Berkery, Olivia Shinsato, Anna Becker, Michaela McSherry, and Katelin Pettee.
Boys' Lacrosse (8-11)
Head Coach: Chris Spillane
Captains: Sean McGrath, Chris Patterson, Luke Arrighi
All-American: Chris Patterson
Academic All-American: Wilder Burgin
All-Section: Chris Patterson, Sean McGrath, Luke Arrighi
All-Section Honorable mention: Pierce Patterson
All-League: Luke Arrighi, Wilder Burgin, Sean McGrath, Chris Patterson, Pierce Patterson
Offensive Player of the Year: Chris Patterson
Defensive Player of the Year: Luke Stephens
Most Improved: Declan Keveney
Seniors: Wilder Burgin, Chris Patterson, Owen Atkeson, Pierce Patterson, Declan Keveney, Sean McGrath, and Luke Stephens
Baseball (19-4-1), League Champion
Head Coach: Michael Schultz, League 3B Coach of the Year
Captains: Chris Lockwood, Ethan Jaquette, Ted Heraty, Connor Kenny
All-Section: Chris Lockwood, Ethan Jaquette, Connor Kenny
All-League: Chris Lockwood, Ethan Jaquette, Connor Kenny, Ted Heraty, Jeremy Freeman, Jaime Valdes
All-League, Honorable Mention: Jack Kennedy, Henry Vale
Diamond 9 Plus One, Scholar Athlete Award: Ted Heraty
Dan O'Neil Award: Ted Heraty
Heart and Hustle Award: Ethan Jaquette
Defensive Player of the Year: Connor Kenny
Pitcher of the Year: Chris Lockwood
Co-MVPs: Chris Lockwood, Ethan Jaquette
Lou Brinsmade Award: Chris Lockwood
League 3B Pitcher of the Year: Chris Lockwood
League 3B Player of the Year: Ethan Jaquette
Seniors: Jeremy Freeman, Jaime Valdes, Jack Deneen, Chris Lockwood, Ethan Jaquette, and David Lopez-Ryan
Boys' Track and Field, Class C League and Section Champion
Head Coach: Brian Halling
Captains: Ellis Goodson, Max Dicker, Ian Gegenwarth, J.W. Henningson, Aidan McBride
All-State: Gavin Benton, Ian Gegenwarth, Ellis Goodson, Andrew Jensen, Dash Kwan, Kieran McBride, Davis Patterson, Javier Tomala-Reidel
All-County: Max Dicker, Dash Kwan, Javier Tomala-Reidel, Gavin Benton, Davis Patterson, Ian Gegenwarth, Andrew Jensen, Kieran McBride, Ellis Goodson, J.W.Henningson
All-Section: Gavin Benton, Max Dicker, Ian Gegenwarth, Ellis Goodson, JW Henningson, Andrew Jensen, Dash Kwan, Kieran McBride, Davis Patterson, Finn Sands, Javier Tomala-Reidel
All-League: Gavin Benton, Max Dicker, Ian Gegenwarth, Wyatt Gravier, Thomas Henningson, J.W. Henningson, Andrew Jensen, Dash Kwan, Kieran McBride, Davis Patterson, Finn Sands
Most Valuable Sprinter: Davis Patterson
Most Valuable Field Athlete: Max Dicker
Most Valuable Distance Runner: Kieran McBride
Most Valuable Mid-Distance: Andrew Jensen
Seniors: Will Redman, Johannes Wortel, J.W. Henningson, Lou-Fei Sung, Thomas Conneally, Cian Merluccio, Gavin Benton, Ellis Goodson, Dash Kwan, Aidan McBride, Andrew Jensen, Ian Gegenwarth, Max Dicker, Michael Clark, and Declan Keveney.
Girls' Track and Field, Class C League and Section 1 Champion, 4x400 and 4x800 State Champions
Coach: Brian Halling
Captains: Hope Hershberg, Danielle Dragoni, Katie O’Hare, Mai Ly Reinking
All-State: Danielle Dragoni, Hope Hershberg, Kara Kochansky, Katie O'Hare, Mai Ly Reinking, Maddy Stupart, Maddy Williams, Juliet Winiecki
All-County: Juliet Winiecki, Mai Ly Reinking, Danielle Dragoni, Kara Kochansky
All-Section: Danielle Dragoni, Hope Hershberg, Kara Kochansky, Katie O'Hare, Mai Ly Reinking, Maddy Stupart, Maddy Williams, Juliet Winiecki
All-League: Anette Dani, Danielle Dragoni, Kailee Fino, Hope Hershberg, Kara Kochansky, Eve Mihova, Charlotte O’Friel, Katie O’Hare, Mai Ly Reinking, Ava Schwartz, Maddy Stupart, Colette Ungvary, Maddy Williams, Juliet Winiecki
Distance MVP: Maddy Williams
Sprint MVP: Danielle Dragoni
Field MVP: Colette Ungvary
Seniors: Anna Outcalt, Danielle Dragoni, Isabela Fenner, Hope Hershberg, and Mai Ly Reinking
Boys' Golf
Head Coach: Chris Lockwood
Captains: Greydon O'Keefe, David O'Shaughnessy, Charles Van Tienhoven
State Team Qualifier: Greydon O’Keefe
All-Section: Greydon O’Keefe
All-League: Greydon O’Keefe, Charles van Tienhoven, David O’Shaughnessy, Owen Atkeson, Will Fang, Walker Liggit
MVPs: Greydon O’Keefe and David O’Shaughnessy
Most Improved: Dallas Agnew
Seniors: Greydon O’Keefe, David O’Shaughnessy, Charles Van Tienhoven, Remy Bhatia, Will Fang, Dallas Agnew, and Jack Martin
Girls' Golf
Coach: Dan Martin
Leadership Award: Olivia Newton
Lowest Score Award: Eloise Liggitt
Birdie Award: Kate Saad
Tennis
Head Coach: Steve Klurfeld
Captains: Jay Marshall, Harrison Brown
All-Section: Patrick Kenny
All-League: Patrick Kenny, Max Monogenis, Jackson Fino
MVP: Patrick Kenny
Rookie of the Year: Charlie Clifford
Match of the Year: Max Monogenis and Jackson Fino
Seniors: Jay Marshall, Charlie Clifford
Go Broncos.